Cahit Kaya

Belek Golf Academy 2012 yılında Cahit Kaya tarafından Belek’te kurulmuştur.

 

Cahit Kaya, profesyonel ekibi ile birlikte iyi sporcuların yetişmesi için çalışmaktadırlar.
2012 yılında faaliyetleri geliştirmek için kurulan Belek Golf Academy hızla gelişmeye ve büyümeye devam etmektedir. İlk hedefleri, bireylere ve çocuklara Golf’ü tanıtmak ve sevdirmektir., Amacı Türk Golf’üne yeni insanlar kazandırıp, gerek Yurtiçi gerekse Uluslararası müsabakalara oyuncu hazırlamak olan Belek Golf Akademi ailesi, Kaya Palazzo Golf Club ve Belek Beach ‘ de bulunan Belek Golf Academy’de faaliyetlerini sürdürmeye devam etmektedir. Eğer sizde Golf’ün bir parçası olmak istiyorsanız bize ulaşınız.

 

Merhaba!
Adım Cahit Kaya. Türkiye’de doğdum. Belek’te yaşıyorum.
Burada akademilerimin baş antrenörlüğünü yapıyorum.
Kaya palazzo golf kulübü ve Titanic golf kulübü.
İsveç PGA tau, TPI golf antrenörlüğü (junior, power), Türkiye PGA, golf psikolojisi antrenörlüğü eğitimlerini aldım.
Türkiye’de en iyi golf oyuncusu olan Ali Altuntaş’ın antrenörüyüm.
2010 yılında Ali Altuntaş’ı çalıştırmaya başladığımda henüz 14 yaşındaydı. Aynı yıl, ilk turnuvasında oynadı ve rekor kırarak birinci oldu.
2013 yılında, 17 yaşındayken Ali, 6 kişilik Türk takımıyla birlikte Avusturya’da ilk Avrupa Turnuvasında oynamak üzere gönderildi. O zamanlar handikapı 4 olmasına rağmen o kadar iyi oynadı o kadar iyi atışlar yaptı ve beyaz kart kazanarak Belek’te düzenlenen Türk Havayolları Açık’ta oynamasının yolunu açtı. Orada da en iyi oyuncu Tiger Woods ile tanıştı. Bu tanışma Ali için heyecan vericiydi ve onu çok derinden etkiledi.
2016 yılında amatör kariyerini tamamladıktan sonra Ali artık Avrupa Turuna bir profesyonel olarak katılıp Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeyi hedefliyor.
Ve ben de gençler golf programı konusunda Türkiye Golf Federasyonuyla çalışıyorum. Gençlerin golfü öğrenmesine yönelik olarak yöntemler geliştirdim, bu da benim Yeni Başlayanlar için Golf Programım.
Şu anda Türkiye’de 4 tane Cahit Kaya Golf Akademim bulunuyor; bunlar:
Kaya Palazzo Golf Kulübü
Titanic Golf Kulübü
Belek Beach Park
Boğazkent
Ve 200’den fazla genç Akademimde öğrenim gördü.
Şu anda elimde ne varsa hepsini çok sıkı çalışmaya ve kararlılığa borçluyum.
Yoksul bir ailede dünyaya geldim. Ailemin yeterli parası yoktu ve çok çalışmak zorundaydım.
Ayakkabı boyacılığı da dahil olmak üzere bulabildiğim her işi yaptım. Daha sonra ise Golf Kulübünde çalışarak daha çok para kazanabileceğimi fark ettim. Ve 16 yaşımdayken İstanbul’da Kemer Golf Kulüpte taşıyıcı olarak çalışmaya başladım.
Aileme katkıda bulunabilmek için orada haftasonları da çalıştım. Golf Kulübünde, sıkı çalıştığımı gören Jan ile tanıştım ve bana yardımcı olmaya karar verdi. 2014 yılında Jan beni, Avrupa Turunda oynayan ilk Türk golf oyuncusu olmak için eğitim görmek üzere İsveç’e gönderdi. Avrupa’da 80’den fazla golf müsabakasında oynadım. 2010 yılında omzumdan yaralandın ama buna rağmen durmadım ve 2012 yılına kadar turnuvalarda oynamaya devam ettim ve gençler için Yeni Başlayanlar golf öğretim programına başladım.

İsveç Üniversitesi PGA’daki eğitimim konusunda da bir şeyler söylemek istiyorum. Böyle bir fırsatı yakaladığım için çok şanslıydım; çünkü günümüzde bilgi çok önemli. İsveç PGA, pratik bilgilerin yanı sıra teorik eğitim de verdi ve bana her zaman yol gösterici olmaktadır. 2011 yılında Türkiye’ye dönünce bu bilgiler gençler programımı geliştirmede bana çok fazla yardımcı oldu. İsveç PGA, antrenörlüğün ne olduğunu tam olarak anlamam konusunda ufkumu genişletti.
2013 yılında kız kardeşim hayatını kaybetti ve bu benim için büyük bir şok oldu; onu çok seviyordum ve profesyonel golf oyunculuğu kariyerime son verdim. Ama hiç vazgeçmedim ve ülkeme güçlü golf profesyonelleri getirmek için antrenörlük yapmaya karar verdim. Omzum hâla ağrıyor ama Avrupa’daki turnuvalarda oynamaya devam ediyorum ve bugüne kadar hâla öğrenmeye devam ediyorum.
2016-2019 arasında İsveç PGA’da eğitim alacağım. Oradan mezun olduktan sonra ülkem de epey yol kat etmiş olacak ve Avrupa Turuna güçlü profesyonel golf oyuncusu götüreceğiz.
Önceki yıllarda futbol oynuyordum. Ayak bileğim futbol konusunda kendimi geliştirmeme engel oldu. Ama çok geçmeden tutkumu yani golfü bulmuştum. Bir golf sopasını ilk kez elimle tuttuğum andan itibaren tutkum artmaya başladı.
Golfün çeşitliliği beni adeta büyülüyor. Bir tarafta yarışma ruhu var. Golfü bu kadar karmaşık hale getiren diğer unsurlar başında sosyal bir spor olması geliyor. Her yaştan insanlar bir araya geliyor ve golf dünyanın en güzel manzaralarında oynanan bir oyun.
Bir turnuva profesyoneli olarak çeşitli zorluklarla karşılaştım ama bu zorluklar benim güçlenmeme yardım etti; omzumdaki sakatlıktan dolayı tüm dikkatimi, çabamı antrenörlüğe ve kişisel gelişime yönlendirdim. İşte bu da öğrencilerimle paylaşmak istediğim şeylerden biri. 7 yıldır Avrupa Turu şampiyonu Robert Karlsson ile çalıştım.
Swing antrenörüm, akıl hocam ve dostum Farid Guerda bana birçok konuda yardımcı oldu. Bana golf swinginin karmaşıklığı konusunda çok önemli bilgiler verdi.
Odaklanma hocam ve dostum Markus Westerberg ise vücut dengesi, teknik ve psikoloji üzerine odaklanarak dinlenmiş ve kişiye özgü bir duruşun felsefesi konusunda değerli bilgiler aktardı.
Hayalim Türkiye’yi büyük golf haritasında golf şampiyonlarının bir ülkesi olarak yerleştirmektir. Bunu, önce Avrupa turunda bir şampiyon yaratarak ve daha sonra onu dünyanın bir numarası yaparak başarmak istiyorum. Bunu, 80 profesyonel organizasyondan elde ettiğim oyunculuk tecrübemi ve tüm golf antrenörlük eğitimimi ortaya koyarak yapacağım.

Burada olmaktan ve golf hakkında daha çok şey öğrenmekten çok mutluyum!!!

My name is Cahit Kaya. I was born in Turkey. I live in Belek.
Now I am the Head coach of my Academies
İn Kaya palazzo golf club and Titanic golf club.
I have the following education: Swedish PGA tau, TPI golf coach (junior, power), Turkish PGA, golf psychology coach.
I am the coach of the best golf player in Turkey – Ali Altuntaş.
In 2010 I started to teach Ali Altuntaş when he was 14 years old. The same year 2010, he played the first tournament and took first place with a record result.
In 2013 at the age of 17 Ali was sent with national Turkish team of 6 people to play his first European Tour qschool in Austria. His handicap was 4 that time but he played so good and made good score and got white card which allowed him to play Turkish Airlines Open, which was held in Belek. There he met the best player – Tiger Woods. İt was very exciting for Ali and impressed him much.
Having completed his amateur career in 2016, Ali’s aim is to represent Turkey in the best possible way by qualifying in the European Tour as a professional.
And also I am working with Turkish Federation about juniors golf program. I have developed methods of teaching juniors, this is my own Beginners Golf Program.
For this moment I have 4 Golf Academies by Cahit Kaya in Turkey:
Kaya Palazzo Golf Club
Titanic Golf Club
Belek Beach Park
Boğazkent
And more then 200 juniors studied in my Academy.
All I have now I got because of the big hard work and persistence.
I was born in poor family. My parents didn’t have enough money and I had to work hard.
I did every job that I could found, even clean shoes on the streets. Later I found out that I can earn more money to work in Golf Club. And when I was 16 years old I started to work golf caddy in Kemer Golf Club in Istanbul.
And I worked there during week-end to help my family. In Golf Club I met Jan who saw how I work hard and he decided to help me. In 2004 Jan sent me to Sweden to study to become the first Turkish golfer who play in Euro Tour. I played more then 80 events in Europe. In 2010 I injured my shoulder, but it didn’t stop me and I continued to play tournaments till 2012 and started to make Beginners teaching golf program for juniors.
I want to tell some words about my studying at PGA of Sweden University. I was lucky to get this chance because the knowledge is very important in our days. PGA of Sweden gave me as theoretical, as practical knowledge and always guide me. In 2011 when I came back to Turkey these knowledge I have got helped me alot to develope my juniors program. PGA of Sweden opened for me doors to give me full understanding about coaching.
In 2013 my sister died and it was big shock for me, I loved her very much and I finished my career of professional golf player. But I didn’t give up and I decided to start coaching to bring to my Country strong golf professionals. Till this time I feel pain in my shoulder but I continue to play tournaments in Europe and study till nowadays.
2016 till 2019 I am going to get my education in PGA of Sweden. And then after when I will graduate from the University my Country will change alot and we will bring the strong professional golf player to European Tour.
In the past life I was playing football. An ankle injury stopped me from further improving. But I had already found my calling- golf. From the minute I first gripped a golf club my passion has only grown.
The diversity of golf enthralls me. On one hand is the most obvious, the competition. Other virtues are what makes golf so complex. It is a social endeavor. It brings people of all ages together and golf is played in the most beautiful of sceneries.
As a touring professional I have met challenges that have helped me to grow and due to a shoulder injury, have directed all my attention to coaching, personal growth. This is one of the things I want to share with my students. All these things I have studied for 7 years with 11 time European Tour champion, Robert Karlsson.
My swing coach , mentor and good friend Farid Guerda has helped me in many ways. He has given me knowledge about the complexity of the golf swing.
My dream is to put Turkey on the golfing map as a nation of golf champions. I want to do it by producing a champion for the European tour and later a world number one. This is I will do by incorporating my playing experience from more than 80 professional events and all my golf coaching education.