Caddie”Likten Profesyonel Golfçülüğe

By 8 Aralık 2016Haberler
brk3216

Antalya’da 14 yaşındayken golfle tanışan Ali Altuntaş, 6 yılda Türkiye şampiyonlukları ve elde ettiği 18 madalya ile dikkati çekiyorİspanya’da 12-21 Şubat tarihlerinde yapılacak ECCO Tour-Winter Series 2017’nin PGA Katalonya turnuvası için davet alan 20 yaşındaki Ali, Türkiye’nin en genç profesyonel golf sporcusu olduAli: “Genç yaşta elde ettiğim başarılardan sonra profesyonel kariyere geçmek beni gururlandırdı. Umarım daha da güzel olacak”

Antalya (AA) – SİNAN ÖZMÜŞ – SERVET TÜMER- Golfte yeteneğiyle dikkati çeken Ali Altuntaş, 20 yaşında profesyonelliğe adım atarak Türkiye’nin en genç profesyonel golf sporcusu oldu.

Bir turizm firmasında şoför olarak çalışan babasının golf antrenörü Cahit Kaya ile tanışmasının ardından 14 yaşında golf okulunda eğitim almaya başlayan, bir yandan da profesyonel turnuvalarda sporculara “caddie”lik (oyuncuların vuruş sopalarını taşıyan kişi) yapan Ali Altuntaş, 2010 yılında katıldığı ilk turnuvada rekor bir sonuçla birinci sırada yer aldı.

Bugüne kadar yurt içinde yıldızlar ve gençlerde katıldığı yarışmalarda Türkiye şampiyonlukları elde eden ve toplam 18 madalya kazanan Ali, 2013 yılından itibaren 4 yıl üst üste Türk Hava Yolları’nın ana sponsorluğunda Belek’te düzenlenen European Tour-Turkish Airlines Open Golf Turnuvası’nda mücadele etti.

2014 yılında Dünya Takım Şampiyonası’na katılarak Türkiye’yi temsil eden Ali, elde ettiği başarıların ardından 12-21 Şubat tarihlerinde İspanya’da yapılacak ECCO Tour-Winter Series 2017’nin PGA Katalonya turnuvasından davet alarak profesyonelliğe adım attı.

– “Umarım daha da güzel olacak”

AA muhabirine açıklamada bulunan Serik Belediyesinin milli sporcusu Ali, golfe ilk başladığında “caddie”lik yaptığını belirterek, bu görevi sırasında ağabeylerini izleyerek ve onların nasıl oynadıklarını takip ederek tecrübe kazandığını söyledi.

Onlardan aldığı taktiklerle kendi stilini oluşturduğunu dile getiren Ali, “Hedefim European Tour’da profesyonel olarak ülkemi temsil etmek. Şimdi İspanya’da bir turnuvam var. Onunla birlikte profesyonelliğe başlayacağım. İlerleye ilerleye European Tour’a çıkmak istiyorum.” diye konuşu.

Ali, haftanın 6 günü antrenman yaptığını vurgulayarak, “Genç yaşta elde ettiğim başarılardan sonra profesyonel kariyere geçmek beni gururlandırdı. Umarım daha da güzel olacak.” ifadesini kullandı.

– Antrenör Kaya: “Başarılı olacağına inanıyorum”

Antrenör Cahit Kaya, sporcusunun yurt dışında oynayabilecek bilgi ve birikime sahip olduğunu anlatarak, “Dört sene üst üste European Tour’da en iyi oyuncularla oynadığı için ilk turnuvasında başarılı olacağına inanıyorum.” dedi.

2005 yılında profesyonel olarak yurt dışında golf oynamaya başladığını, bugüne kadar 80 turnuvaya katıldığını, bilgi ve birikimiyle Belek’te golf okulu kurduğunu ve genç yetenekleri bulmak için çabaladığını anlatan Kaya, “Okulda 15 çocukla çalışmalara başladım. Ali, çocukların arasında en iyi dereceyi elde etti. Bu çocukta yeteneği gördüm. Psikolojik yönden de bir çalışmayla bugünlere geldi.” şeklinde konuştu.

– Menajer Ülken: “Gelen teklifleri değerlendiriyoruz”

Ali Altuntaş’ın menajeri Efe Ülken de Türkiye’de golfe ilginin gittikçe arttığını dile getirerek, sporcusunun ülke için bir değer olduğunu ifade etti.

Sporcusunun elde ettiği başarılarla birçok firmanın ilgisini çektiğini vurgulayan Ülken, “Bu anlamda profesyonel bir hazırlık aşaması içerisindeyiz. Gelen teklifleri değerlendiriyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/caddie-likten-profesyonel-golfculuge-antalya-yerelhaber-1696584/

Leave a Reply